Studentský kulturní projekt

Malá studentská retrospektiva

08.09.2017 10:59

Literárně nejaktivnější jsem pouze z večera. Obvykle se uvelebím na své posteli, a na klín si položím svůj spisovatelský nástroj, tedy kapku zastaralý typ laptopu. Občas přemýšlím nad věcmi a událostmi, které mi dnes přijdou pohledem současných dětí jako absurdní. Zajisté, nelituji období, které jsem jako dítě prožila, ale pouze hledám věcnou paralelu mezi dvěma časovými úseky. Jistě se ptáte, jak dopadla moje soukromá retrospektiva.

 

Nové technologie, ano …. v současném světě nás velice ovlivňují. Dnes si své životy neumíme ani představit bez televizní obrazovky, výpočetní techniky, připojení k internetu, mikrovlnky, a takto bych mohla jmenovat mnoho dalších předmětů, které nám významně “ulehčují” náš život. Jistě, jste si povšimli, že jsem uvedla slovo – ulehčují – v uvozovkách. Je to z jednoho prostého důvodu. Některé předměty nám spíše život komplikují, a původní záměr vývojářů se mírně minul účinkem.

Vždy vzpomínám, že technickým hitem mého mládí byla kalkulačka. Byla na stejné pozici, jako například dnes tablety, nebo drahé mobilní telefony. Kdo z nás dětí měl ve škole vlastní kalkulačku (jinak nám paní učitelka půjčovala erární), patřil k elitě třídního osazenstva. Můj otec mi přivezl kalkulačku z ciziny, a hned jsem ve třídě povýšila mezi “vyvolené”, dnes bychom řekli třídní VIP. Nicméně, třídní rozdíly na školách existovaly i za mého mládí, ale nebyly tak markantní, jako jsou dnes.

Zhruba od první poloviny devadesátých let učinily technologie významný krok kupředu. Vezmeme-li, že běžný spotřebitel si již s kalkulačkou nevystačí, ale naopak není domácnosti, kde by dnes nebyl alespoň jeden počítač nebo notebook. Mnoho dnešních dětí jen stěží může pochopit, jak je možné, že díky kalkulačce, tak technologicky primitivnímu předmětu, jsme patřili k třídní elitě. Kalkulačku dnešní děti chápou již jen jako prehistorickou součást výpočetní historie. Bohužel, současný technologický vývoj naše děti hodně zasáhl, ale přicházejí o mnoho.

 

Moji vrstevníci ze sedmdesátých let si jistě pamatují naše dobrodružství plné her a poznání v přírodě. Mohu si dovolit tvrdit, že jsme byli šťastnější než generace dnešních dětí.

 

 

Vyhledávání