Studentský kulturní projekt

Praha tak trochu jinak aneb malebná zákoutí hl. m. Prahy

/album/praha-tak-trochu-jinak/img-0049-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/img-0059-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/botanicka-zahrada-hl-m-praha-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/a377-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/pppppppp-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/chuchelsky-haj-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/img-1562-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/fotografie171-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/img-0052-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/fotografie402-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/img-1753-jpg/
/album/praha-tak-trochu-jinak/fotografie177-jpg/

Význam zeleně v hlavním městě

 

Hlavní město Praha není svými občany a návštěvníky vnímána pouze jako město z betonu a oceli. V současné době obyvatelé hl. m. Prahy věnují svoji pozornost zeleni v hlavním městě. Praha je významné historické město v regionu střední Evropy, které se může jako jedno z mála evropských měst pochlubit mnoha malebnými zákoutími. Praha má nespočet parků, lesoparků a chráněných přírodních rezervací. Architektura hlavního města si ale zakládá na významu skloubit beton s křehkou přírodou hl. města.

 

(Úryvek z textu absolventské práce na téma Zajištění kulturních potřeb občanů hl. m. Prahy)

 

 

Ilustrační fotografie byly pořízeny v Botanické zahradě hl. m. Praha (1) a z pražské ZOO (2)

 

Reportáž z Botanické zahrady na Slupi

 

Za velmi horkých dnů hledáme vhodné útočiště, kam bychom se mohli schovat před spalujícím žárem letního slunce. V rozpáleném městě nám mohou pomoci veřejně přístupné parky a zahrady. Významnou zelenou oázou Prahy 2 je Botanická zahrada na Slupi při PřF UK. Zahrada je volně přístupná veřejnosti. Lidé zde mohou nejen relaxovat po náročném pracovním dni, ale rovněž se seznámit s minulostí naší planety.


Pokud se chtějí návštěvníci zahrady blíže seznámit s obdobím před 600 miliony let, mohou v Botanické zahradě na Slupi navštívit geologický park. Stálou expozicí zahrady je geologická sbírka hornin s názvem Horniny a geologický vývoj Českého masivu. Pro veřejnost byla expozice otevřena v roce 2010. Na výstavní ploše o rozloze 300 m2 se lidé mohou seznámit s mnoha horninami geologické minulosti Země. Vystavené exponáty píší svou téměř 600 milionů let trvající historii geologického vývoje hornin na území našeho státu. Zájemcům o geologii se představí horniny, které vznikaly při podsouvání litosférických desek nebo dávné doklady sopečné aktivity. Horniny jsou návštěvníkům zpřístupněny v expozici pod širým nebem.

 

 

Autor: Ivana Kryllová

 

75. ročník výstavy exotického ptactva

 

Každoročně se na sklonku prázdnin v druhé polovině srpna koná v Botanické zahradě na Slupi „Výstava exotického ptactva“. Poslední ročník se konal ve dnech 15. 8. 2014 – 31. 8. 2014. V rámci Botanické zahrady na Slupi se již jednalo o 75. ročník. Pořadatelem výstavy je ve spolupráci s Botanickou zahradou na Slupi „Klub přátel exotického ptactva“.

 

Výstava 2014 se v mnohém nelišila od minulých ročníků, ale jednu novinku mohli návštěvníci výstavy zaznamenat. Na výstavě se představili tři zástupci velkých papoušků a jejich tři příběhy. Svůj příběh vypráví Sára, kakadu bílý (15 let); Harýček, amazoňan modročelý a Josefínka, kakadu žlutočelý (13 let). Sára, Harýček, ale také Josefínka byli na výstavě osobně přítomni. Prostřednictvím pořadatele výstavy formou otevřeného dopisu popisují své (ne)dobré životní zkušenosti, které získali při pobytu s lidmi. Příběhy těchto tří opeřenců má ale šťastný konec. Měli příležitost se návštěvníkům výstavy exotického ptactva představit, ale rovněž upozornit na skutečnost, že rozhodnutí chovat doma papouška si žádá důkladné zvážení. Papoušci se dožívají vysokého věku, a pokud si lidé papouška pořizují, nesmí zapomínat, že se zavázali k dlouhodobé odpovědnosti za svého opeřeného kamaráda. Papoušci jsou velmi společenští, od člověka tedy vyžadují pozornost a jeho stálou společnost. Tuto skutečnost nesmí lidé rovněž opomenout. Po tomto úvodu k výstavě mohli návštěvníci nerušeně shlédnout expozici dalších druhů exotického ptactva, které byli na výstavě zastoupeni.    

                                  

Návštěvníci mohli obdivovat nespočet jedinců mnoha druhů okrasného ptactva. K nejznámějším druhům papoušků patří ale andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus), která se na výstavě v Botanické zahradě na Slupi představila v mnoha svých barevných mutacích.

Papoušci na výstavě projevují k návštěvníkům svoji náklonost. Je zřejmé, že tato kulturní akce není pro tyto ptačí zástupce stresem, ale rozptýlením. Někteří jedinci neskrytě požadují na návštěvnících jejich pozornost jako v případě papouška druhu lori mnohobarvý (Trichoglossus haematodus), ale také korela chochalatá (Nymphicus hollandicus).

Na výstavě chovatelé nevystavovali pouze zástupce papoušků, ale také jiné ptactvo chované v zajetí jako například žebřičku pestrou (Taeniopygia guttata), kardinála šedého (Paroaria coronata) nebo holoubka diamantového (Geopelia cuneata).

Výstava má každý rok veliký úspěch. Návštěvníkům se představí malí i velcí papoušci. Děti i dospělí mohou obdivovat pestrobarevnou škálu mutací jednotlivých druhů papoušků například u argopornise fischerova (ve výčtu mutace modrá, tmavě modrá straka, latino, aqua nebo tyrkysová iro).V roce 2014 se již konal 75. ročník výstavy exotického ptactva. Za této dlouhé historie této výstavy mohou obyvatelé hl. m. Prahy v současné době obdivovat nejen krásný šat andulky vlnkované (Melopsittacus undulatus), rosely pestré (Platycercus eximius) nebo papouška kouřového (Polytelis anthopeplus), ale mnoho dalších druhů exotického ptactva.

 

Stručný výčet vystaveného ptactva  

Papoušek zpěvavý, Papoušek mnohobarvý, Bolbul bělolící, Kanár, Leskoptev tříbarvá, Mníšek šedý, Papoušek senegalský, Ara červenoramenný, Rosela adelaidská, Papoušek nádherný, Papoušek kouřový, Holoubek zelenekřídlý, Zvohlík mozambický, Kakariky rudočelý, Holoubek timorský, Papoušek královský, Rosela pestrá, Křepelka čínská, Argopornis fischerův, a mnoho dalších.

 

Autor: Ivana Kryllová

 

Skleník botanické zahrady se stal dočasným domovem exotického ptactva

Nevíte kam o víkendu na výlet? Neváhejte a přijďte navštívit 77. ročník výstavy exotického ptactva pořádané Botanickou zahradou při PřF UK v Praze a Klubem přátel exotického ptactva. Výstava se koná v botanické zahradě na Slupi 6, Praha 2. Navštívit ji můžete ve dnech od 19.8 do 4.9.2016. Výstava je otevřena denně od 10 do 17 hod.

 

Autor: Ivana Kryllová

 

27.08.2017 09:20

 

Dopravní výluky v oblasti Albertova

 

Jak jsem již informovala veřejnost na webovém portálu Publikuj to, v úseku Karlovo náměstí a Albertov je přerušen tramvajový provoz linky 14, 18 a 24. K Botanické zahradě na Slupi se v současnosti dostanete pouze pěší chůzí, více na této adrese

 

Upozornění pro všechny milovníky exotického ptactva

 

Zítra dne 3. 9. 2017 končí 78. ročník výstavy exotického ptactva, která se pravidelně koná v Botanické zahradě na Slupi. Výstava exotického ptactva je vždy velmi populární mezi nejmenšími návštěvníky. Prázdniny se nám neúprosně blíží, a v pondělí 4. září nastupují děti zpět do školy. Přijměte, od zakladatelky kulturního webu, tip na poslední výlet letošních prázdnin. Navštivte společně s dětmi výstavu exotického ptactva. Výstava je otevřená od 10:00 do 17:00 hod.

 

Tip na nedělní výlet

 

V Botanické zahradě na Slupi se ve dnech 7.9 – 17. 9. 2017 se koná výstava kaktusů a sukulentů. Výstava je pro návštěvníky otevřena od 10.00 do 18.00 hod.

 

Vyhledávání

Viděli jste jiná malebná zákoutí Prahy, hodna objektivu fotografického aparátu, prosím,

napište mi na na uvedenou adresu. Děkuji

 

Botanická zahrada na Slupi

 

V současné době k častým vycházkám nejen obyvatel městské části Praha 2 patří návštěva Botanické zahrady na Slupi.

 

Foto: Botanická zahrada na Slupi

 

Velice ráda bych Vás tímto pozvala k návštěvě fotografického alba Botanické zahrady na Slupi. Tato přírodní oáza nedaleko centra Prahy si jistě zaslouží naši pozornost. Zajisté, album ve svém zrodu sčítá pouze několik snímků, ale i ty dokáží upozornit na tento malebný kout hlavního města.

 

Album je dostupné na adrese


Příroda kolem nás

 

Kde načerpat novou sílu po náročném dni

 

Letošní červenec bude opět velice horký. Přes avizované ochlazení, si příroda postavila svou hlavu, a zdá se, že příliš teplé dny budou následovat i v dalších dnech. Za těchto okolností je nejlépe příliš nevycházet z domova. Ovšem, ne každý z nás si může dovolit zůstat doma. Většina z nás má povinnosti vážící se k našemu zaměstnání, a ačkoliv teploty stoupají k tropickým hodnotám, my se musíme zapojit do pracovního procesu. Kde ale načerpat nové síly, když pracovní týden ještě neskončil!

V rozpáleném městě nám mohou pomoci k relaxaci našeho organizmu veřejně přístupné parky a zahrady. Pokud jste zaměstnáni na Praze 2, je pro Vás významnou oázou Botanická zahrada na Slupi při PřF UK. Zahrada je volně přístupná veřejnosti. Můžete zde nejen relaxovat, ale rovněž se seznámit s minulostí planety Země. V Botanické zahradě na Slupi můžete navštívit stálou expozici geologické sbírky hornin s názvem Horniny a geologický vývoj Českého masivu. Horniny jsou návštěvníkům zpřístupněny v expozici pod širým nebem.

 

Přeji mnoho krásných zážitků při objevování malebných zákoutí hlavního města, a někdy zase na shledanou.

 

Autor: Ivana Kryllová

Podzimní probouzení

Nedaleko obce Slivenec - Praha 5