Studentský kulturní projekt

 

Osvěžující letní nápoj z červeného vína

 

Dnes bych se s Vámi ráda podělila o recept našich prababiček, který mohou někteří z Vás čtenářů ocenit především při setkání s přáteli. Začaly letní prázdniny, kdy je spousty příležitostí pro společenské večírky, zahradní párty nebo jen pro večerní opékání špekáčků před chatou na Sázavě.

 

Před několika dny jsem na internetu zveřejnila vlastní recept na grilované špekáčky, kdy jsem ale zcela opomněla, že bychom při setkání se svými přáteli měli také něco lahodného popíjet. Samozřejmě, klasikou je vždy víno a pivo, co si ale tentokrát dopřát vonný a kořeněný nápoj podle receptu našich prababiček. Někteří ho mohou znát ze starých receptů na přípravu bylinných nápojů nebo přímo od svých babiček. To všem není překážkou k tomu, abychom si nyní nepřipomněli postup jeho přípravy.

 

Přichází otázka, co si připravit

 

 • Lahev červeného vína, nebo dle potřeby
 • Snítky čerstvé saturejky z vlastní zahrádky

 

Na podnos si připravíme potřebný počet skleniček, podle počtu hostů, které očekáváme. Do skleniček nalijeme červené víno. Do každé skleničky s vínem následně vložíme malou snítku čerstvé saturejky. Bylinku necháme ve víně vyluhovat dle naší chuti, ale obvykle půl hodinky před jeho konzumací (při podávání vína hostům má snítka rovněž dekorativní charakter).

 

 • Čím déle necháme saturejku louhovat, tím je nápoj ostřejší, což ovšem oceňují především pánové
 • Informace pro dámy: červené víno se saturejkou mírní bolesti bříška při menstruaci

 

Stará kniha o bylinkách radí nakládat víno se saturejkou ve džbánku, kdy si každý může nalívat sám, dle své potřeby. Dále babiččina kniha radí, kdo nemá rád červené víno, lze do bílého vína vkládat snítky estragonu.

 

Přeji dobrou chuť a příjemná setkání s přáteli

 

 

Levné studentské pohoštění

 

Před lety jsem dostala od své kamarádky ze střední tip na to, jak naložit s bramborovými knedlíky z předešlého dne. Recept je sice jednoduchý, ale pokrm ze zbylých knedlíků chutná výtečně. Mnohé mladé hospodyňky mohou tento trik znát od svých babiček nebo maminek, ale i tak si dovolím recept zveřejnit.

 

Budeme potřebovat

 

 • Bramborové knedlíky z předešlého dne
 • Olej
 • Lahev červeného vína nebo bílého vína
 • Dobrou náladu
 • Společnost svých přátel z vysoké

 

Knedlík si nakrájíme na co nejslabší plátky, ale tak, aby se nám plátky zbytečně nedrolily - měli bychom zachovat celistvost plátku. Když máme knedlík rozkrájený, dáme si na plotnu pánvičku, a rozehřejeme v ní olej. Na rozehřátý olej naklademe předem připravené plátky knedlíku. Plátky opékáme z obou stran do zlatova až skoro hněda, čili až budou krásně křupavé. Na talíř si položíme ubrousek, na který poklademe upečené plátky knedlíku. Ubrousek položíme i z vrchu, abychom vytáhli z bramborových plátků co možná nejvíce mastnoty. Pokud se domníváme, že se z plátků mastnota už dostatečně vytáhla, můžeme je servírovat.

 

Takto upečený knedlík je vhodný jako odpolední svačina, nebo malé pohoštění k vínu, pokud očekáváme návštěvu. Hodně do křupava vypečené plátky (hodně tenké) chutnají lépe než bramborové lupínky z obchodu. Jistě, naši přátelé naši snahu ocení, obzvláště nemáme-li mnoho finančních prostředků na financování pohoštění pro své spolužáky z vysoké.

 

Tip: Také jsem od jedné z mých kamarádek získala doporučení, kdy plátky bramborových knedlíků obalíme v trojobale, a smažíme jako řízky.

 

Přeji dobrou chuť 

 

 

Recept na svařené víno s oříšky

 

Dnes jsem zatoužila nasát atmosféru odcházející léta, a vydala jsem se do svého zaměstnání ranní procházkou. Když jsem šla na Albertově alejí statných lísek tureckých, všimla jsem si jejich korun. Některé listy se již barví do podzimních barev. Zajisté, je to pouhá kapka v moři zeleně, ale rovněž signál, že přicházejí studené měsíce. Ze země jsem sebrala několik spadlých oříšků, chvíli jsem je držela ve své dlani, a vzpomněla si na úžasný podzimní recept na svařené víno s lískovými oříšky.

 

Na dva větší šálky svařáku si připravíme

 

 • ½ l červeného vína
 • větší lusk skořice
 • 8 celých hřebíčků
 • přibližně 2 polévkové lžíce cukru
 • malý plátek pomerančové kůry
 • polévkovou lžíci rozinek
 • ale především přiměřenou hrst lístkových oříšků

 

Postup přípravy

 

Červené víno nalijeme do hrnce a přidáme cukr s ostatními ingred iencemi, a pozvolna ohříváme, ale pozor, směs nesmí dosáhnout bodu varu, aby nám nevyprchal s vína alkohol. Během ohřívání bychom měli víno rovněž ochutnat, zdali je dostatečně sladké, protože víno lze během ohřevu ještě přislazovat. Ve chvíli, kdy hrnec z plotny sejmeme, necháme víno několik málo minut odstát, aby nám rozinky s oříšky dostatečně nasákly chuť svařeného vína. Následně svařené víno přecedíme přes sítko, ale směs na sítku ponecháme, a vybereme z ní pouze skořici, hřebíček a pomerančovou kůru. Rozinky s oříšky přesypeme ze sítka do předem připravené desertní misky. Svařené víno s oříšky je vhodné především pro nás ženy, když si na návštěvu pozveme svoji nejlepší kamarádku. Při společném setkání nad šálkem lahodného nápoje mlsáme zdravě. Miska rozinek s oříšky naši linii příliš nezatíží.

 

Přeji dobrou chuť

 

 

Míchaná vajíčka s čerstvým tymiánem

 

Odjeli jste na letní dovolenou. již druhým týdnem jste na své chalupě nebo chatě, a jste obklopeni panenskou přírodou, civilizací nedotčenou krajinou a zpěvem lesního ptactva, ale už Vás netěší stále dokola snídat chléb s máslem. Velice si cením příležitosti, že mohu na tomto portálu publikovat v pořadí již druhý recept. Je do jisté míry návodem, jak si zpestřit, nebo chcete-li okořenit, ranní menu, nuž to: "Ivaniny vajíčka s čerstvým tymiánem".

 

Na 1 porci budete potřebovat

 

•    2 až 3 čerstvá vajíčka
•    přibližně jednu malou hrstičku (lístečky) čerstvého tymiánu
•    špetku soli
•    olej
•    dobrou ranní náladu

 

Vajíčka si klepněte do čajového hrnečku. Přidejte špetku soli a vidličkou zašlehejte. Potom přidejte lístečky čerstvého tymiánu a znovu vidličkou zašlehejte. Na sporák (oheň) si položte pánev, do které na dno nalijte stolní olej a nechejte ho zahřát. Do dostatečně rozehřátého oleje vlijte předem připravená vajíčka. Míchejte, dokud vajíčka nezhoustnou dle Vaší chuti. Poté pánev odstavte ze sporáku (ohně) a ještě teplá vajíčka servírujte.

 

Přeji Vám dobrou chuť

 

 

Medvědí mléko z plecháčku se skořicí

 

Jistě, mnozí z nás znají horký nápoj medvědí mléko. V sychravém počasí, jaké je dnes, nebo v době chřipkové epidemie, kdy většina z nás chrchlá a smrká, si toto mléko také ráda připravím. Moje kamarádka mi ale doporučila jednu ingredienci, která u rumu podpoří jeho velmi příjemné a výrazné aroma.

 

Na medvědí mléko si připravíme

 

 • 200 ml mléka
 • cca 5 cl rumu (případně dle vlastní chuti)
 • 1 polévkovou lžíci medu
 • lusk skořice

 

Postup přípravy

 

Do plecháčku si nalijeme 200 ml mléka a přidáme naše množství rumu, lehce promícháme a přidáme lusk skořice. Obsah plecháčku zahřejeme na plotně, ale pozor nevaříme. V okamžiku, kdy plecháček z plotny sejmeme, necháme skořicový lusk několik málo minut ještě v horké tekutině louhovat. Poté přidáme lžíci medu, a promícháme. Hotový nápoj bychom měli pít ještě horký, aby nám jeho léčivé úči nky řádně pomáhaly.

 

V sychravém počasí přeji dobou chuť

 

   

 

Recepta roku 2018

 

Marináda s Chillies papričkami od Kotányi

 

K prázdninovým aktivitám v kruhu svých nejbližších a přátel patří rovněž zahradní party. V minulém roku, přesněji o letních prázdninách, jsem v této rubrice přispěla odkazem na vlastní recept na grilované špekáčky. Letos Vám tento recept uvádím včetně ingrediencí, které jsou zapotřebí a vlastního postupu přípravy

 

Připravíme si

 

 • špekáčky (případně kuřecí křidýlka)
 • špetku Chillies papričky
 • špetku Kari koření
 • kávový hrneček oleje
 • skleničku (nebo raději dvě) červeného vína
 • dobrou náladu.

 

Postup přípravy

 

Do hrnečku s olejem přidáme špetku Chillies papriček a Kari. Směs zamícháme a potřeme s ní špekáčky tak, abychom pokryli celý jejich povrch. Potřené špekáčky necháme asi hodinku odležet při pokojové teplotě. Po hodině položíme špekáčky na dostatečně rozpálený gril, kdy je průběžně během jejich tepelné přípravy ještě potíráme zbytkem olejové směsi. Nesmíme ale opomenout na červené víno. Špekáčky během grilování vínem dostatečně zaléváme.

 

Přeji krásné letní dny

 

Ivana Kryllová

 

 

Osvěžující letní salát

 

Dobrý den, vážené čtenáři, dnes se píše 11. srpna 2018, a meteorologové nám opět slibují vysoké teploty. „Jak ale zůstat svěží v příliš horkém počasí?“ Tuto otázku si jistě klade každý z nás, a proto bych se s Vámi ráda podělila o svůj svěží, ale zároveň energetický recept, jak uhasit svůj hlad, a přitom dodat tělu nezbytné tekutiny.

 

Na salát si připravíme

 

 • Kelímek zakysané smetany, nebo zakysaného mléka
 • Salátovou okurku

 

Okurku nakrájíme na kolečka (případně kostičky) do misky, a přelijeme zakysanou smetanou nebo zakysaným mlékem.

 

Recept je velmi jednoduchý, ale činí veliké zázraky. Velice dobře osvěží náš lidský organismus, který je v současných vedrech velice zkoušen.

 

Přeji dobrou chuť

Ivana Kryllová