Studentský kulturní projekt

Skleník Fata Morgana

 

Tropický skleník Fata Morgana na pozemcích Botanické zahrady hl. m. Prahy je moderní architektonicky působivou stavbou 21. století. Svým esovitým půdorysem a architektonickou koncepcí, která připustila její zapuštění do původního skalnatého terénu, je skleník evropským stavitelským unikátem. Stavba skleníku zásadním způsobem nenarušila ráz okolní krajiny. Při pohledu na stavbu skleník opticky harmonizuje s okolní vegetací. Po stránce botanického využití skála tvoří ve skleníku pozoruhodnou expoziční plochu pro výsadbu tropických rostlin.

 

(Úryvek z textu absolventské práce na téma Zajištění kulturních potřeb občanů hl. m. Prahy)

 

Fata Morgana ve fotografii

/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/a381-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/a375-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/a336-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/a371-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/a365-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/a394-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/fotografie116-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/fotografie005-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/a619-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/a215-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/a224-jpg/
/album/botanicka-zahrada-hl-m-prahy/a236-jpg/

Venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy

 

Hlavní město nabízí svým občanům mnoho kulturních příležitostí, kde mohou navštívit expozice na různá společenská témata. Praha jako centrum evropské kultury má na svém území nespočet muzeí a galerií, která jsou schopna připravit pro obyvatele hl. m. Prahy poutavé expozice. Neobvyklou výstavní plochou jsou travnatá a vegetací porostlá prostranství botanické zahrady. Příroda je pro tyto expozice zajímavou uměleckou kulisou. Botanická zahrada hl. m. Prahy je skvělou pořadatelkou výstav v exteriérech (venkovní expozice) své zahrady. Především maminky na mateřské dovolené a starší obyvatelé hl. m. rádi uvítali tento typ společenské události. Výstavy v exteriérech botanické zahrady poskytují obyvatelům hlavního města snadný unik z rušného a prašného prostředí velkoměsta.

 

(Úryvek z textu absolventské práce na téma Zajištění kulturních potřeb občanů hl. m. Prahy)

 

Výstava, která mne zaujala

 

V rámci svého studentského výzkumu jsem navštívila výstavu dýní v botanické zahradě v Tróji. Reportáž z výstavy se měla stát součástí výzkumu v praktické části práce. Materiál ale nebyl z důvodu kapacity absolventské práce publikován.

Na podzim ve dnech 28. 9. 2013 – 20. 10. 2013 se ve venkovní expozici – v ornamentální zahradě konala výstava dýní (Cucurbitaceae). V expozici Botanické zahrady hl. m. Prahy mohli návštěvníci obdivovat nespočet tvarů a velikostí dýní. V expozici byly k vidění také aranžmá z těchto krásně barevných plodů doplněná různorodým materiálem. Atraktivní barevné plody dýní jsou v současnosti velmi populární. K popularitě této dříve hospodářské plodiny přispěl ze zahraničí převzatý svátek Hallowen, který je v současnosti u české společnosti velmi oblíben. Oslava tohoto říjnového svátku potěší nejen děti, ale také jejich rodiče. Lidé všech věkových kategorii mohou dát prostor své zručnosti a fantazii při vyřezávání hallowenských dýní. Dýně nejsou používané pouze k výrobě hallowenských strašidýlek, ale také zkrášlují svými dekoracemi lidská obydlí a zahrady. Výstava dýní se koná v tomto období každým rokem a zájem návštěvníků o tuto expozici je vysoký. Dokládá to skutečnost, jak se dýně úspěšně prosadila v současné kultuře české společnosti.

 

Ilustrační fotografie byly pořízeny v Botanické zahradě hl. m. Praha

 

Autor: Ivana Kryllová

 

Japonská zahrada

 

Tato expozice patří k nejnavštěvovanějším částem venkovní expozice. Její nejvyšší návštěvnost je především v období jarních měsíců. V období, kdy kvetou v zahradě nádherné keře azalek (viz foto).

 

(Úryvek z textu absolventské práce na téma Zajištění kulturních potřeb občanů hl. m. Prahy)

 

Tyto ilustrační fotografie byly pořízeny v Botanické zahradě hl. m. Praha na jaře 2015

 

Doporučuji navštívit

 

Po celý rok ale mohou obyvatelé hl. m. v Botanické zahradě hl. m. Prahy obdivovat sbírku zimovzdorných kaktusů. Tato výstavní lokalita především s mnoha jedinci druhu opuncií se nachází v expozici Severoamerická polopoušť. Mimo tuto geograficky zaměřenou expozici je návštěvníkům k dispozici rovněž prohlídka Lesního biotopu východní Asie a Severní Ameriky. Na závěr lze uvést neméně významnou expozici Mokřad a jezero. V této expozici lze sledovat unikátní přírodní jev na území hl. m. Prahy. Na jaře zde mohou žáby naklást svá vajíčka, a návštěvníci zahrady mohou sledovat jejich vývoj.

 

(Úryvek z textu absolventské práce na téma Zajištění kulturních potřeb občanů hl. m. Prahy)

 

Hudební toulky 2015

 

Dne 26. července 2015 byl slunečný den, letní teplota dosahovala 27°C a občas zavanul příjemný vánek, který osvěžil teplý vzduch. Mnoho obyvatell Prahy využili pěkného dne k návštěvě Botanické zahrady hl. m. Prahy. Někteří z návštěvníků seděli na lavičkách ve stínu zeleně zahrady, jiní využili pěkného slunečného dne k opalování na velmi pěstěném trávníku botanické zahrady. Mnozí jako já, využili dne k botanickým poznatkům, a v Botanické zahradě hl. m. Prahy je stále co poznávat. Kouzelná je Ornamentální zahrada a láká davy návštěvnických očí, a není se čemu divit. Bohužel, zapomněla jsem si doma fotoaparát, a tedy nemohu úchvatnou krásu květů mnoha druhů rostlin doložit. Ba, si myslím, že fotografie snad ani nemůže prezentovat krásy Ornamentální zahrady v její plné kráse. To se musí vidět na vlastní oči. V tomto opojení zrakových smyslů byli návštěvníci zahrady v neděli 26. července opojeni rovněž mistrnou hudbou klasiků vážné hudby. V rámci programu Hudebních toulek se zde konal další koncert klasické hudby. Posluchačům se představilo hudební těleso Musica notturna. Koncert měl příjemnou atmosféru, a posluchači hudebníky odměnili silným aplausem. Koncerty se konají až do září. Jejich poslech mohu jen doporučit.

 

V těsné blízkosti Ornamentální zahrady si nenechte ujít návštěvu zajímavé expozice

 

Pozoruhodnou venkovní expozicí je stálá výstavka Leštěného zkamenělého dřeva, která je exponována po expozici Pinetium o rozloze 500 m2. V poměrně malém měřítku, ale návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy se mohou seznámit s jedním z mnoha fragmentů vývoje života na Zemi. Zkamenělé dřevo vzniká mineralizací původního organického materiálu u jehličnatých stromů z období prvohor (archaikum).

 

 

Dne 16. srpna 2015 jsem navštívila další koncert v řadě!. Ano, koncert vážné hudby v rámci hudebního cyklu Hudební toulky. K poslechu hrálo Pražské saxofonové kvarteto. Ačkoliv bylo deštivé odpoledne, atmosféra koncertu byla velmi příjemná. Koncert se konal ve výstavním sále Botanické zahrady hl. m. Prahy. Rozmary přírody nepřipustily koncert pod širým nebem. Hudebníci byli odměněni mohutným aplausem. K velké škodě posluchačů jim nebyl zahrán přídavek.

 

Autor: Ivana Kryllová

 

Kulturní zážitek srpnové neděle 2016

 

Kulturní zážitek srpnové neděle

 

V neděli 14. srpna 2016 jsem opět navštívila botanickou zahradu v Troji, a byla jsem sama sobě vděčna, že navzdory nepříliš příznivému počasí jsem se vydala na nedělní procházku. Právě v období měsíce srpna mě dokáže Botanická zahrada hl. m. Prahy nejvíce okouzlit. Mému oku nejvíce lahodí pohled na Ornamentální zahradu, která je osázena nesčetným množstvím letniček, které svou paletou úchvatných barev dokáží okouzlit snad každého návštěvníka. A pokud v neděli zahradu navštívíte kolem páté hodiny odpolední, Vaše vycházka bude zpestřena hudebním zážitkem.

V neděli 14. srpna 2016 se stalo návštěvníkům kulturním zážitkem hudební těleso Pražské saxofonové kvarteto, které posluchači odměnili silným aplausem. Příjemná letní atmosféra obohacena o příjemné melodie je vždy balzámem pro lidskou duši, tak neváhejte a přijďte do trojské botanické zahrady načerpat novou energii do dalších dnů. V rámci programu Hudebních vycházek se bude konat ještě pět nedělních koncertů.

 

Autor: Ivana Kryllová

 

Kulturní pozvánka do botanické zahrady 2017

 

Dobrý den, zdravím všechny příznivce kulturních stránek Kultura v hl. m. Praha, ale především z řad posluchačů vážné hudby. Velice ráda bych Vás pozvala na nevšední kulturní zážitek, kdy se v jedné hodině snoubí klasická hudba s okouzlující přírodou botanické zahrady. Za několik málo dnů se můžeme těšit na první koncert z cyklu „Hudební procházky 2017“. Koncert, který bude tento cyklus zahajovat, začíná dne 7. 5. 2017, kdy nám hudební těleso Trio Boema zahraje hudební skladby od mistrů F. X. Duška, W. A. Mozarta aj. Iberta. Přijďte strávit nedělní odpoledne s klasiky vážné hudby, ale také načerpat nové síly do krásného prostředí pražské botanické zahrady v městské části Praha - Troja. Bližší informace jsou k dispozici na stránkách Botanické zahrady hl. m. Prahy. Program hudebního cyklu je dostupný na této adrese


Autor: Ivana Kryllová

 

Koncert Pražského saxofonového kvarteta

 

V neděli 30. srpna 2016 se stalo návštěvníkům kulturním zážitkěm opět hudební těleso Pražské saxofonové kvarteto, které posluchači odměnili během vystoupení silným aplausem. Ani tropické počasí neodradilo skalní milovníky Hudebních procházek od návštěvy Botanické zahrady hl. m. Prahy, vždyť v těsné blízkosti místa konání nedělních koncertů se nachází stánek s občerstvením, kde se lze zchladit s dobře vychlazenými nápoji.

Důležité upozornění

 

Skleník Fata Morgana bude v období od 14. 8. do 30. 8. pro veřejnost uzavřen z důvodu stavebních úprav expozice.

 

Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Praha

 

Hudební aktualita dne


Dobrý den, pomalu se nám krátí letošní léto a sním i Hudební procházky. Milovníky nedělních koncertů jistě nepotěší, že již na programu těchto hudebních toulek zbývají poslední 4 koncerty. Pojďme si poslední chvíle letní pohody zpestřit dávkou hudebních tónů. Připomínám, v pražské ZOO se koncerty konají od 13:00 hod. a v Botanické zahradě hl. m. Praha od 17:00 hod.

 

V září se budou konat tyto níže uvedené koncerty

 

  3.9. 2017  –  Prague Brass Quintet (J.I.Linek, J.Horowitz,G.Gerschwin)

10.9. 2017  –  Musica incognita (J. Vent, Mozart – Salieri)

17.9. 2017  –  Pražské dechové kvinteto (A.Rejcha, W.A.Mozart)

24.9. 2017  –  Trio Iuventa (J.Ibert,F.X.Dušek, W.A.Mozart

 

Pozvánka

11. února 2018

 

Dnes bych Vás velmi ráda pozvala do skleníku Fata Morgana. Na svých stránkách Vás provedu pozemským rájem. Věřím, že moje fotografie budou vhodnou pozvánkou k jeho návštěvě.

 

Fotografická reportáž z výstavy orchidejí 2018

/album/fotograficka-reportaz-z-vystavy-orchideji-2018/img-2364-jpg/
/album/fotograficka-reportaz-z-vystavy-orchideji-2018/img-2210-jpg/
/album/fotograficka-reportaz-z-vystavy-orchideji-2018/img-2205-jpg/
/album/fotograficka-reportaz-z-vystavy-orchideji-2018/img-2183-jpg/

Dobrý den, zdravím všechny příznivce kulturních stránek Kultura v hl. m. Praha, ale především z řad posluchačů vážné hudby. Velice ráda bych Vás pozvala na nevšední kulturní zážitek, kdy se v jedné hodině snoubí klasická hudba s okouzlující přírodou Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Dne 6. května 2018 začal další cyklus „Hudebních procházek“.

 

Přijďte strávit nedělní odpoledne s klasiky vážné hudby, ale také načerpat nové síly do krásného prostředí pražské botanické zahrady v městské části Praha – Troja. Bližší informace jsou k dispozici na stránkách Botanické zahrady hl. m. Prahy. Program hudebního cyklu je dostupný na této adrese

 

 

Pražská botanická zahrada pořádá novou fotografickou soutěž

 

Dobrý den, při nedávném surfování po internetové síti jsem objevila na stránkách Botanické zahrady hl. m. Prahy zajímavou informaci. Zahrada pořádá novou fotografickou soutěž ve spolupráci s firmou ZEISS. Fotografická soutěž probíhá ve dnech

 

28. 6. 2018 – 30. 4. 2019

 

Bližší informace naleznete na této adrese

 

Přeji pěkné fotografické úlovky

 

Ivana Kryllová

 

 

Vyhledávání

Z provedeného výzkum v rámci absolventské práce bylo zjištěno:

 

Oslovení občané metropole hodnotí Botanickou zahradu hl. m. Prahy jako třetí nejlepší kulturní organizaci v Praze.

(Zdroj: praktická část absolventské práce)

 

Orchidea - fotoreportáž z výstavy

/album/a/fotografie230-jpg/
/album/a/fotografie330-jpg2/
/album/a/fotografie176-jpg/
/album/a/fotografie066-jpg/
/album/a/fotografie222-jpg/
/album/a/fotografie221-jpg/
/album/a/fotografie185-jpg/
/album/a/fotografie530-jpg1/
/album/a/fotografie189-jpg/

Expozice Sever

/album/fotogalerie-botanicka-zahrada-hl-m-prahy/oo-jpg/

Magická síla denivek

 

Čtenáři mě znají především jako autorku kulturních pozvánek, která svou autorskou činností plynule navazuje na kulturní projekt Kultura v hl. m. Praha, který se stal součástí absolventské práce. Svůj projekt, de facto webové stránky dnes ale považuji za svůj azyl během vysokoškolského studiu na VŠRR. Nicméně, nebylo by správné kulturnímu projektu upírat jeho hlavní roli, pro kterou byl v roce 2014 založen, a za ni můžeme právem považovat

 

Průvodce metropolí

 

Dnes bych Vás ale velmi ráda pozvala do Botanické zahrady hl. m. Prahy. Moje pozvánka patří magické květině, kterou mnozí z nás znají ze zahrádek svých maminek a babiček. Ovšem, její početné zástupce plné barev snad nikde jinde nenajdeme než v botanické zahradě v Troji. Denivky se řadí k čeledi liliovitých, a jak sami víme, lilie je květinou vznesenou, a hodnou zámeckých parků a zahrad.

 

 

Velmi ráda bych Vás pozvala na malou fotografickou exkurzi, která se cítí na to, aby byla vábničkou k návštěvě skutečné expozice denivek. Ovšem, s návštěvou Botanické zahrady hl. m. Prahy pospíchejte, protože denivky jsou v plném květu. Více fotografických snímků na této adrese

 

Doporučení od studentky

 

Velice ráda bych Vás tímto pozvala na další koncert Pražského saxofonového kvarteta, který se koná v Botanické zahradě hl. m. Prahy dne 30. července 2017.

 

Celý článek k této kulturní události je dostupný na adrese

Nedělní zdravotně-kulturní procházka do botanické zahrady

 

Tip pro pivní labužníky

Dne 17. července 2017

 

Meteorologové nám slibují v nejbližších dnech teplé počasí, kdy rtuť teploměru bude atakovat magickou tropickou třicítku. Ve stánku občerstvení v těsné blízkosti Ornamentální zahrady  čepují dobře vychlazeného černého Kozla.

Sníte o pozemském ráji?

/album/snite-o-pozemskem-raji/img-2068-jpg1/
/album/snite-o-pozemskem-raji/img-2088-jpg1/

 

Dobrý den, vážení přátelé, dnes bych Vás ráda pozvala prostřednictvím webu Kultura v hl. m. Praha na

výstavu orchidejí,

kterou pořádá ve skleníku Fata Morgana Botanická zahrada hl. m. Prahy.
Výstava se koná

od 2. března do 25. března 2018