Studentský kulturní projekt

ZA REKREACÍ I POZNÁNÍM II.

04.07.2015 00:00

Další neméně významnou rekreační oblastí je pro obyvatele hlavního města pivoňková louka, která se nachází na území Botanické zahrady hl. m. Prahy. Každý rok zde mohou lidé trávit dny volna během své letní dovolené nebo o víkendových dnech. Tato oblast přináší rekreantům klidné prostředí bez ruchu velkoměsta v příjemné atmosféře botanické zeleně. Tato oblast poskytne návštěvníkům nejen rekreaci, ale také příležitost seznámit se s vegetací vzdálených oblastí. Území Ameriky je rozmanité, a pro turisty je lákává.

 

Další neméně významnou rekreační oblastí je pro obyvatele hlavního města pivoňková louka, která se nachází na území Botanické zahrady hl. m. Prahy. Každý rok zde mohou lidé trávit dny volna během své letní dovolené nebo o víkendových dnech. Tato oblast přináší rekreantům klidné prostředí bez ruchu velkoměsta v příjemné atmosféře botanické zeleně. Tato oblast poskytne návštěvníkům nejen rekreaci, ale také příležitost seznámit se s vegetací vzdálených oblastí. Území Ameriky je rozmanité, a pro turisty je lákavým snem na tento kontinent vycestovat, ale náklady na dovolenou strávenou v této lokalitě jsou příliš vysoké. Americký kontinent v botanické zahradě lze objevovat s minimálními náklady. Expozice Severoamerické polopouště osloví každého cestovatele.

 

Pivoňková louka

 

Dne 8. června 2014 padaly teplotní rekordy. Teploměry atakovaly v hlavním městě teplotní hranici 33°C. Tyto teplotní podmínky neodradily obyvatele Prahy od návštěvy Botanické zahrady hl. m. Prahy. Lidé přišli do pražské botanické zahrady nejen za kulturou, ale také především za rekreací. Lidé ke své rekreaci v letních měsících využívají především rozsáhlého území v severní části Botanické zahrady hl. m. Prahy. Je zde unikátní expozice pivoněk tvz. pivoňková louka jejíž součástí je travnatá plocha určená především k rekreaci obyvatel hl. m. Prahy. Pivoňková louka byla veřejnosti zpřístupněna roku 2011. Rozloha pivoňkové louky je cca 4 900m2. Dne 8. června 2014 mnoho návštěvníků využilo teplého a slunného počasí k opalování. Na trávníku leželo mnoho do plavek obnažených lidských těl. K opalování mohou lidé používat dřevená lehátka, která jsou návštěvníkům v botanické zahradě k dispozici, nebo si mohou na zálohu zapůjčit deky ve stánku s občerstvením. Ve stánku s občerstvením je pro návštěvníky přichystán také široký sortiment občerstvení.

Návštěvníci, kteří mají zájem spíše o botanické poznatky, mohou od května do června obdivovat nespočet druhů pivoněk. Mnoho obdivovatelů je fascinováno jejich vůní a barevnou škálou odstínů od smetanovobílé až po tmavofialovou. Návštěvník může například obdivovat Paeonia lactiflora ‘Fokker’, Paeonia lactiflora ‘Dresden‘ nebo Paeonia lactiflora ‘Sky Pilot‘. Náštěvníka, ale především uchvátí kultivar žluté Paeonia Intersectional-hybr. ‘Bartzella‘ a Paeonia Intersectional-hybr. ‘Garden Treasure‘ .

 

Expozice kaktusů

 

V severní části botanické zahrady se nachází také expozice Severoamerické pouště. Na přelomu června a července nadchnou návštěvníky v této expozici úchvatné juky (Yucca). Tato část botanické zahrady přiláká návštěvníky i mimo hlavní sezonu. V expozici se mohou zájemci o pichlavou krásu seznámit se sbírkou zimovzdorných kaktusů. Především je ale expozice zaměřena na zástupce kaktusů s rodu opuncií (Opuntia Mill.). Kaktusy nejsou jediní zástupci z říše rostlin, které návštěvník v této expozici nalezne. Dále se návštěvník může v této části pražské botanické zahrady seznámit se severoamerickými trvalkami a jehličnany například s borovicí jedlou (Pinus edulis), nebo s vzácnou borovicí Sabineovou (Pinus sabineana), ale rovněž se cypřišem arizonským (Cupressus arizonica). V této části je také pozoruhodný pohled na panorama Prahy. Expozice (vegetace) je zde otevřená a výhled na Prahu není rušen, ale v letních měsících je nutné dbát na sluneční svit. Expozice Severoamerické pouště je územím, kde se o kameny spírá slunce a věrně napodobuje území polopouště severní Ameriky. Návštěvníci by měli dbát na to, že je optimální v těchto podmínkách setrvat pouze po dobu prohlídky expozice a pohledu na panoramatu Prahy.

Vyhledávání